Opatrenia platné od 10. 12. 2021

Núdzový stav aj zákaz vychádzania platia aj naďalej, návštevy počas Vianoc sú zakázané

Na Slovensku platia od piatka nové pandemické opatrenia. Pre osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch, a pre očkovaných sa môžu otvoriť všetky obchodné prevádzky a niektoré služby. Obchody so základnými potrebami budú otvorené v režime základ. Úrad verejného zdravotníctva SR v súvislosti s otváraním prevádzok prosí obyvateľov, aby sa zamysleli nad ich každou osobnou návštevou. Zmena opatrení sa týka aj kostolov či hotelov a lanoviek.

Vláda v stredu schválila nové opatrenia v súvislosti s pandémiou. Od piatka 10. decembra sa otvoria obchody a kostoly v režime OP. Od pondelka 13. decembra prejdú žiaci druhého stupňa základných škôl a žiaci stredných škôl na dištančné vyučovanie. Návštevy blízkych nebudú počas Vianoc zatiaľ povolené, opatrenie má trvať do 9. januára.

Od piatka 10. decembra sa otvoria v režime OP okrem všetkých obchodov aj základné služby starostlivosti o ľudské telo, ďalej lyžiarske strediská, vleky či otvorené lanovky. Uzavreté lanovky budú môcť byť otvorené maximálne na 25 percent kapacity s podmienkou vetrania a dezinfekcie.

Umožnené bude ľuďom tiež chodiť na bohoslužby, na tých bude môcť byť maximálne 30 osôb alebo na 25 štvorcových metrov bude môcť byť jedna osoba. Otvoria sa aj fitnes, a to buď maximálne pre šesť osôb, alebo na 25 štvorcových metrov jedna osoba.

Hromadné podujatia sú od piatka zakázané. Výnimku majú tie v režime očkovaní a prekonaní (OP) do desiatich osôb. Podľa ÚVZ sa môžu konať len v súvislosti s výkonom práce.

OTP režim má platiť pre diaľkové autobusy, IC vlaky či napríklad pre rýchliky.
 V režime OP budú môcť od 25. decembra otvoriť hotely a penzióny, umožnené bude spoločné ubytovanie pre členov spoločnej domácnosti, wellness pre ubytovaných, donáška stravy na izbu, ubytovanie len s negatívnym testom (PCR, antigénový test, samotest v hoteli).

Od 13. decembra bude vyučovanie na 2. stupni základných škôl a na stredných školách prebiehať dištančne, školy sa zatvoria plošne. Vysoké školy sú autonómne a režim fungovania určujú rektor a jednotliví dekani fakúlt.

Výnimky zo zákazu vychádzania pre všetkých – výber

• esenciálne obchody,
  • cesta k lekárovi, na očkovanie, testovanie, do lekárne,
  • cesta do práce – len s potvrdením od zamestnávateľa,
  • na pracovný pohovor – od 05:00 – 20:00,
  • na individuálnu duchovnú službu - od 05:00 – 20:00,
  • so psom alebo mačkou do 500m od domu,
  • do vlastnej nehnuteľnosti a späť,
  • prechádzka do prírody (aj mimo okres),
  • cesta do zahraničia a späť.

Čo znamenajú režimy OP a OTP?

Pojem OP znamená očkovaných a prekonaných. Za očkovaných (O) sa považujú osoby najmenej 14 dní a najviac jeden rok po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou. Tiež sa pod týmto pojmom myslia osoby najmenej 21 dní a najviac jeden rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou. Rovnako ide o osoby najmenej 14 dní a najviac jeden rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka podaná do 180 dní od prekonania ochorenia, prípadne o deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku.

Pod pojmom prekonaní (P) treba rozumieť osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. Uvedenú skutočnosť je potrebné preukázať na základe pozitívneho výsledku RT-PCR testu, u detí do 12 rokov aj na základe potvrdenia od všeobecného lekára pre deti a dorast vydaného na základe antigénového testu vykonaného v mobilnom odberovom mieste (MOM), vydaného do 15. novembra 2021.

Pod pojmom OTP sa okrem očkovaných a prekonaných myslia aj testovaní (T). Za takéto osoby sa považujú tie, ktoré majú negatívny výsledok RT-PCR alebo LAMP testu nie starší ako 72 hodín od odberu, prípadne negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 48 hodín od odberu.

Dátum vloženia: 10. 12. 2021 10:17
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 12. 2021 10:20