AKO SA ROZPRÁVAŤ S DEŤMI O KORONAVÍRUSE?

AKO SA ROZPRÁVAŤ S DEŤMI O KORONAVÍRUSE? 1

Rady pre rodičov

V posledných dňoch sa v našom meste a v našich bežných životoch udialo kvôli koronavírusu veľa zmien. Deti o tom určite vedia, či už z internetu, televízie alebo od kamarátov. Bez citlivého vysvetlenia tak môžu u nich vznikať obavy. To ako budú deti situáciu vnímať, viete najlepšie ovplyvniť práve vy, rodičia.

Tu je niekoľko odporúčaní, ako sa s deťmi rozprávať o tejto nepríjemnej téme tak, aby ste zmiernili ich strach a pomohli im správať sa bezpečne.

1. Je dôležité rozprávať sa- ak o tom ako rodičia nehovoríte, aby ste ich nevystrašili, môže to v skutočnosti ich strach ešte zhoršiť.

2. Umývanie rúk- ukážte im správnu techniku umývania rúk mydlom po dobu aspoň 20 sekúnd. S menšími deťmi môžete cvičiť umývanie rúk vždy, keď prídu domov, pred každým jedlom, po fúkaní nosa, kýchaní, kašľaní a po toalete. Naučte ich, že umývanie rúk má trvať toľko, kým si zaspievajú “Veľa šťastia, zdravia” Rozprávajte sa aj o ďalších opatreniach, ktoré pomôžu spomaleniu šírenia vírusu  http://bit.ly/2TTeROR

3. Počúvajte svoje deti - načúvajte ich otázkam a citlivo a zodpovedne na ne reagujte. Rozprávajte sa s deťmi o tom, čo o víruse vedia a čo ich zaujíma. Pre podávanie informácií platí, že čím sú deti menšie, tým menej detailov potrebujú vedieť - nikdy im však neklamte. Upokojí ich, keď vidia, že k situácii pristupujete pokojne a viete, čo treba robiť.

4. Prispôsobte vysvetlenia veku dieťaťa

Predškoláci a deti na prvom stupni základných škôl potrebujú:
▪stručné, jednoduché informácie, ktoré ich ubezpečia o tom, že sú v bezpečí a že dospeláci sa starajú o to, aby boli v bezpečí
▪vysvetlite im, že najdôležitejšie je umývať si ruky
hovorte aj o tom, že umývaním rúk chránime aj ostatných, napríklad starých rodičov
▪ v tomto veku sa deti rady pýtajú na to isté - nestrácajte trpezlivosť a ochotne vysvetľujte.

Deti na druhom stupni potrebujú:

▪pomôžte im rozlíšiť skutočnosť od špekulácií, ktoré mohli objaviť na internete
▪hovorte s nimi o hygienických opatreniach, ktoré im pomôžu chrániť sa a tiež o opatreniach, ktoré sa dejú na úrovni mesta či štátu
▪vysvetlite im, že zodpovedným správaním chránia aj svojich kamarátov, starých rodičov a blízkych

Každý má právo na chvíľku obáv. Aj rodičia. Nie je však najlepšie tieto obavy prenášať na deti
Nesnažte sa ale zatajovať fakty, ani svoje pocity. Deti citlivo vnímajú vašu neverbálnu komunikáciu a aj nepríjemné fakty sa k nim dostanú cez internet alebo od kamarátov.

PRAJEME VEĽA ZDRAVIA A TRPEZLIVOSTI!

Dátum vloženia: 12. 3. 2020 11:12
Dátum poslednej aktualizácie: 16. 3. 2020 12:10