Menu
Mesto Snina

Rozhovor so Stanislavou Kozúbikovou (Vassovou)

Rozhovor so Stanislavou Kozúbikovou (Vassovou) 1

Táto úspešná rodáčka zo Sniny je úspešnou opernou speváčkou v Českej republike.

Táto milá speváčka s umeleckou dušou v súčasnosti pôsobí ako hosťujúca sólistka operného súboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci (Česká republika) a niekedy i koncertuje.

Je rodáčkou zo Sniny, kde absolvovala na Základnej umeleckej škole hru na klavír. Od jej cesty k umeleckým cieľom ju nič neodradilo, išla si sa svojím snom a dosiahla to, po čom najviac túžila.

Stanku som trošku vyspovedala, tak si prečítajte, čo zaujímavé zo svojho života nám prezradila:

1. Ako ste prišli na to, že chcete byť práve opernou speváčkou?

Bolo to veľmi spontánne, ba priam až osudové. Napriek tomu, že som stále vedela, že sa nejakým spôsobom budem chcieť spevu venovať celý život, nikdy mi nenapadlo, že by to mohla byť opera. Až ma raz počas môjho štúdia masmediálnej komunikácie v Košiciach vzala kamarátka do divadla na operné predstavenie. Šlo o prvú operu, ktorú som kedy videla, a priamo na tom mieste ma akoby osvietilo. Pamätám si, že mi hlavou bežala dookola jediná myšlienka – Toto chcem robiť. Bola to naozaj silná a nečakaná túžba. Na druhý deň som si podala prihlášku na konzervatórium :)

2. Spomínate si na svoje začiatky v operných predstaveniach? Čo bolo pre vás najťažšie a na druhej strane najkrajšie?

Spomínam si na ne veľmi živo a spájajú sa mi s nimi iba príjemné pocity. Neviem teda povedať, čo bolo najťažšie, snáď iba niektoré vzťahy s kolegyňami, nakoľko tie divadelné väzby sú často náročné a komplikované. Najkrajšie na tom bolo to, že sa mi splnil jeden z mojich najväčších snov – stáť na javisku ako sólistka – za pomerne krátku dobu od začiatku môjho štúdia operného spevu. Hneď v prvých momentoch môjho premiérového predstavenia som vedela, že som tam správne. Že toto je presne to, čo mi robí tú najväčšiu radosť. Toto uvedomenie je na nezaplatenie. A to, že sa z môjho prvého úspechu v divadle tešila so mnou celá rodina, ktorá bola na predstavení prítomná, bol ďalší krásny bonus :)

3. Kde v súčasnosti kariérne pôsobíte?

V súčasnosti pôsobím ako hosťujúca sólistka v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, občas si tiež zaspievam v divadle RockOpera Praha, no a pomedzi to mávam nejaké jednorazové projekty či koncerty v Českej republike. Ale prezradím vám, že od septembra "zakotvím" v jednom zahraničnom divadle ako domáca sólistka :)

4. Viem, že žijete v Prahe. Stala sa Praha vaším druhým domovom?

Jednoznačne áno! Prahu som si zamilovala už pri prvej návšteve a vedela som, že si na život v nej zvyknem veľmi rýchlo. A tak to aj bolo. Pomerne veľa cestujem a videla som toho už celkom dosť, no Praha aj tak stále patrí medzi moje najobľúbenejšie mestá. Už štyri roky bývame s manželom v jej centre a nemenili by sme. Praha má všetko – kultúru, prírodu, históriu, no zároveň ide s dobou. Ideálne :)

5. Ktoré predstavenie je vaše najobľúbenejšie z vášho repertoáru, a aj z iných svetových?

Môjmu srdcu najbližšia je asi opereta Čardášová princezná, v ktorej účinkujem ako kontesa Stázi v Divadle F. X. Šaldy. Jedným z charakteristických znakov operety je to, že sa v nej okrem hudobnej zložky nachádza aj hovorené slovo. Musela som sa teda naučiť niekoľko dialógov v češtine, čo je v skutočnosti ťažšie, než sa môže na prvý pohľad zdať. Taktiež sme tam mali nejaké choreografie a chcelo to poriadne pracovať aj na hereckej stránke. Vďaka skvelej réžii a výborným kolegom bol celý skúšobný proces krásny, zábavný, no v prvom rade neskutočne obohacujúci. Všetky reprízy tohto predstavenia si dodnes veľmi užívam. Čo sa týka opier celkovo, mojou najobľúbenejšou je Madame Butterfly od talianskeho autora Giacoma Pucciniho. Je mojou srdcovou záležitosťou už roky, no od marca 2023 v nej aj účinkujem, opäť v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, ako americká manželka Kate.

6. Stalo sa vám, že ste zabudli text? Ako to máte s trémou pred predstavením?

Je to celkom neobvyklé, no spievanie v divadle pre mňa predstavuje čistú radosť a nespájajú sa mi s ním žiadne negatívne pocity. Nikdy som pred žiadnym predstavením nemala trému, dokonca ani pred tým úplne prvým. Pri koncertoch je to však inak :). Pred nimi sa viem občas veľmi vystresovať. A musím povedať, že s tou otázkou o zabudnutom texte ste trafili klinec po hlavičke, pretože práve to je niečo, z čoho mám najväčší strach. A pritom k tomu väčšinou nemám dôvod – v divadle som text nezabudla ešte nikdy, a pri koncertoch párkrát, ale väčšinou pri áriách v cudzom jazyku, kde som si nejaké slová jednoducho vymyslela, a predpokladám, že to nikdy nikto nespoznal :). Je zaujímavé sledovať, ako sa naše telo správa v stresových situáciách.

7. A teraz z iného súdka. Všimla som si, že ste aktívna na sociálnych sieťach, čo dnes k mladým patrí. Blízky je vám Instagram i Tik tok a máte ozaj vydarené krátke videá. Napriek tomu, že opera pôsobí veľmi vážne, je pre vás humor dôležitý?

Humor je podľa mňa to najdôležitejšie, čo by si mal človek vždy zachovať :). A možno to väčšinu laikov prekvapí, ale nie je ho málo ani v opere, napriek tomu, že – ako hovoríte – pôsobí vážne. Drvivá väčšina opier je inšpirovaná životom, a v tom humor jednoducho nesmie chýbať, takže nechýba ani na javisku. A ja si ten svoj život bez smiechu tiež neviem predstaviť. Som veľmi veselý a energický človek, a som rada, že to môžem dať najavo aj na sociálnych sieťach. Baví ma tvoriť obsah, s ktorým sa veľa ľudí stotožní, a tí, čo sa s ním nestotožnia, sa na mne aspoň pobavia. A pokiaľ sa na mojich videách zasmeje aspoň jeden človek, tak splnili účel :).

8. Podľa čoho si vyberáte krajiny, ktoré chcete navštíviť, a ktorá je vášmu srdcu najbližšia?

O tejto téme by som sa dokázala baviť hodiny :) Milujem cestovanie! Najradšej by som videla celý svet (je len pár krajín, ktoré ma vyložene nelákajú), takže výber je vždy celkom náhodný, a vždy orientovaný na krajiny, ktoré sme s manželom zatiaľ ešte nevideli. Z európskych krajín mám najradšej asi Taliansko, ktoré má nezameniteľnú atmosféru, nádherné zákutia, príjemných ľudí a fantastické jedlo! Minulý rok som však dvakrát navštívila New York, a musím povedať, že ten si ma získal ako žiadne iné mesto. Pulzujúca energia tejto metropoly sa nedá opísať, treba ju zažiť. A mojím najväčším cestovateľským cieľom je Japonsko, kam sa, verím, čoskoro tiež dostanem.

9. Prezradíte nám aj nejaké svoje idoly?

Možno to bude znieť ako klišé, ale mojimi idolmi sú moji najbližší, a to ako po osobnej stránke, tak po tej profesnej. Je to v prvom rade môj manžel, ktorý je tiež hudobník – zbormajster v Národním divadle a v Pražskom filharmonickom zbore – a ktorý sa na svoje miesto vypracoval vďaka svojmu talentu a tvrdej drine, no zároveň je to človek, ktorého má každý rád a jeho prístup k ľuďom je obdivuhodný. No a v neposlednom rade sú to moji rodičia, ktorí síce pracujú v iných odvetviach, no odmalička ma učili správnym hodnotám a tomu, že človek na sebe neustále musí pracovať. Zároveň ma však vychovávali s láskou a dali mi ten najlepší príklad do života.  

10. Splnili ste si svoj životný sen? Aké sú vaše budúce kariérne ciele?

Stáť na divadelnom javisku bol môj najväčší sen od momentu, keď som sa rozhodla pre operný spev, a som veľmi vďačná, že sa mi splnil takto skoro od začiatku štúdia. Cítim sa na tom mieste tak dobre, že nemám žiadne konkrétne ciele, a jediné, čo si prajem, je to, aby som mohla čo najviac a čo najdlhšie spievať v divadle, nech už to bude kdekoľvek. Živiť sa tým, čo vás napĺňa, je podľa mňa jedna z najkrajších vecí, ktoré sa človeku môžu stať. Ja to šťastie mám a nič viac nepotrebujem :).

11. Ako často navštevujete rodnú Sninu?

Raz za mesiac-dva. Vraciam sa tam stále veľmi rada, a to v prvom rade kvôli rodine, ale taktiež kvôli prírode, ktorá je v okolí Sniny jednoducho prekrásna. Život v centre Prahy milujem, ale vymeniť ruch veľkomesta za pokoj v Poloninách je občas viac než žiadúce. Všetko chce určitú rovnováhu, a striedať tieto dva kontrasty je pre mňa veľmi osviežujúce :)

12. Odkážete niečo Sninčanom?

Nebojte sa snívať vo veľkom a urobte všetko preto, aby ste si svoje sny splnili. Ľudia z malých miest sú občas neoprávnene stigmatizovaní. Miesto a prostredie, z ktorého pochádzate, neurčuje to, kým sa môžete stať. Sny a túžba pracovať na nich je to jediné, čo potrebujete k úspechu. A taktiež vďačnosť. Pretože tá je hlavným predpokladom toho, že môžete dostať ešte oveľa viac :).

 

Stanke veľmi pekne ďakujeme za milý rozhovor a prajeme veľa ďalších úspechov do života a veľa splnených snov. 

 

 

 

 

 

Dátum vloženia: 5. 6. 2024 15:00
Dátum poslednej aktualizácie: 5. 6. 2024 15:00
Autor: Mgr. Michaela Šalachová

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28
2
29
1
30
1
31
4
1
2
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
8
1
9
1
10
1
11
1
12
2
13
2
14
1
15
1
16
1
17
1
18
1
19
2
20
3
21
2
22
2
23
2
24
2
25
2
26
2
27
2
28
2
29
2
30
2